През 1987 младо семейство лекари от град Пловдив, избрали педиатрията за свой професинален път, започва работа по разпределение в съществуващата тогава Детска Поликлиника към Окръжна Болница в град Стара Загора. Съпругата в семейството е бременна и за да и бъде даден добър район „участък”, съпругът приема да бъде назначен за участъков лекар на ромския квартал Лозенец. Региона на Стара Загора е на едно от първите места по детска смъртност в България, основен фактор e ромската махала с най-висока детска смърност в града…
За да се справи с проблема ръководството на Поликлиниката взема решение всяко дете в ромския квартал в рисковата възраст от 0 до 1 година да бъде преглеждано ежедневно, в дома му от участъковия педиатър. Задачата е изпълнена абсолютно точно и последователно и резултатът е на лице – в продължение на една година не умира нито едно дете, смърността е нулева.
Това е безценен опит за младия участъков педиатър и доказва на практика, че ежедневният мониторинг на състоянието на децата и ежедневният контрол на техните заболявания свеждат възможните рискове за здравето и живота на децата до минимум.
През 2000 г. здравната реформа в България слага край на учстъковата педиатрична система.
Убеден в нуждата и необходимостта от добре организирана професионална доболнична педиатрична помощ същият лекар:
д-р Атанас Янчев създава Денонощна Детска Поликлиника Вела в гр. Пловдив, кръщавайки я на името на своята дъщеря.
В екипа се включват:
д-р Михайлова, д-р Вакрилова, д-р Янчев – баща, наричан „старши”, д-р Грозданова, едни от най-опитните педиатри в града с над 30 годишен клиничен стаж, както и д-р Янчева и редица по-млади педиатри и детски сестри.
От самото начало поликлиниката работи по свой собствен уникален модел, за чийто автор и основоположник в България с право се счита нейния екип. Опита от миналото не само е обогатен, но и доразвит и превърнат в нова, модерна система за денонощно, безотказно и неограничено оказване на педиатрична помощ , на принципа на месечен абонамент достъпен за всяко българско семейство. Практиката на свободни платени прегледи също е преработена в програма за платени прегледи, значително облекчаваща семейния бюджет. Поликлиниката е добре оборудвана с всичко необходимо: регистратура, кабинети, манипулационни, възможности за ехография, кардиография, лабораторни изследвания, собствен медицински транспорт, собствена информационна система и компютъризиране на всички работни места, маркетингов и административен екип.
През следващите години Вела се радва на бурно развитие, увеличавайки ежегодно количеството на своите абонати и броя на обслужваните населени места достигайки цифрата от 4000 договора и над 67 населени места в региона.
През 2009 г. и 2010 г. Вела започва да спонсорира и сама да организира редица детски прояви, най-ярките от които са Коледна Кампания 2010 през която са раздадени чрез томбола подаръци на всички абонатчета на Вела, както и 8-ми Март 2011- тържество с Бате Енчо посветено на майките и отново поканени всички наши абонирани семейства.
През 2011 г. започва ремонт и създаване на втора база в град Пловдив, предназначена да обслужи все по-големия поток от пациенти търсещи на услугите на Вела. През същата година Денонощна Детска Поликлиника Вела е приета за член на Европейската Асоциация по Педиатрия.
На 21 Ноември 2011 г., в Деня на Християнското семейство е отворена Денонощна Детска Поликлиника Вела в гр. София.
На 26.11.2011 е сключен първия абонаментен договор в гр. София.